Özbekistan’a enerji üssü

Cengiz Holding’in grup şirketlerinden ve Türkiye’nin en büyük elektrik üreticilerinden biri olan Cengiz Enerji, aynı zamanda dört bölgedeki 13 kentte elektrik dağıtımı yapıyor. Elektrik satışı ile doğal gaz dağıtımı alanlarında da faaliyet gösteren Cengiz Enerji’nin yurt dışında da yatırımları bulunuyor. 2021 yılında Özbekistan pazarına giren Cengiz Enerji, Taşkent ve Sirdaryo’da her biri 240 MW kurulu güce sahip iki doğal gaz çevrim santrali kurdu. Bu yıl yapımına başlanan Cizzak’taki 550 MW kurulu güce sahip üçüncü santral, 2026 yılının son çeyreğinde tamamlandığında, şirketin ülkedeki kurulu gücü de 1.030 MW’a ulaşacak.

1.6 milyon hane

Özbekistan’ın şirketin yurt dışı yatırımlarının merkezi olduğunu ifade eden Cengiz Enerji Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Eskiçırak, Türkiye’deki tecrübelerini aktardıkları ülkede üç yılda önemli bir elektrik üreticisi konumuna geldiklerini söyledi. İki yıl içinde tamamlanması planlanan Cizzak’taki yeni doğal gaz çevrim santraliyle ilgili bilgi veren Eskiçırak, “7,5 hektarlık alana kurulan Cizzak’taki dev santralimiz tamamlandığında, Taşkent ve Sirdaryo’daki santrallerimizin toplamından daha büyük bir kurulu güce sahip olacak. Bu, yaklaşık 1,6 milyon hanenin tüketimine karşılık gelecek elektriği tek bir santralde üretebileceğimiz anlamına geliyor” diye konuştu.

Yerel istihdama önem verdiklerini bildiren Eskiçırak, “Taşkent ve Sirdaryo’da 108’i Özbek, toplam 193 çalışma arkadaşımız bulunuyor. Cizzak’ta ise yakın zamanda istihdam 600’ün üzerine çıkacak” dedi.

Doğal gaz ağırlıkta

Özbekistan’ın önemli doğal gaz rezervlerine sahip bir ülke olduğunu ifade eden Eskiçırak, toplam enerji tüketiminin yüzde 84’ünün doğal gazla karşılandığını söyledi. Elektrik üretiminde de doğal gazın en önemli hammadde olduğunu dile getiren Eskiçırak, “Ülkenin enerjide kurulu gücü 18.000 MW’ı aşmış durumda. İrili ufaklı 40 civarında enerji santrali bulunuyor. Bunun yarısı termik santral” bilgisini verdi.

Yenilenebilirde fırsat arıyor

Özbekistan’da yenilenebilir enerji yatırımlarının hızla arttığını bildiren Eskiçırak şöyle dedi: “Ülkede önümüzdeki dönem için sadece yenilenebilir kaynaklı 7 GW’ın üzerinde bir enerji kapasitesi planlanıyor. Bunun 2,6 GW’ı şu anda yapım aşamasında. Biz de ülkenin artık önemli elektrik üreticilerinden biri olarak yenilenebilir enerji tarafında da yatırımlar yapmak istiyoruz.” Yenilenebilir kaynaklı yatırımlar için yurt dışındaki fırsatları değerlendirdiklerinin altını çizen Eskiçırak, önceliklerinin Türk Cumhuriyetleri olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir